Kategoria: Szczyty


Błatnia

Błatnia

Autor : Martens kategoria: Szczyty

Błatnia to szczyt górski w grupie Klimczoka w Paśmie Wiślańskim Beskidu Śląskiego. Błatnia nosi również nazwę Błotna. Mieści się na wysokości 917 m n.p.m.

Wysokie

Wysokie

Autor : Martens kategoria: Szczyty

Wysokie - szczyt znajdujący się w części północnej Beskidu Śląskiego. Zlokalizowany jest w paśmie Błotnego na wysokości 756 m n.p.m.

Kopany

Kopany

Autor : Martens kategoria: Szczyty

Szczyt Kopany mieści się w paśmie Beskidu Śląskiego na wysokości 690 m n.p.m. Administracyjnie znajduje się w na granicy miejscowości Bielsko-Biała i Jaworze.

Palenica

Palenica

Autor : Martens kategoria: Szczyty

Palenica jest to szczyt w Beskidzie Śląskim, wznosi się na wysokość 688m n.p.m. Dominuje nad doliną Wapienicy, a administracyjnie należy do miasta Bielska-Białej. Przez Palenicę wiedzie szlak niebieski na Błatnią z Wapienicy. Szlak w tym miejscu jest dość stromy i pokryty kamieniami. A sama Palenica cechuje się bardzo stromymi zboczami. Pomimo swojej małej wysokości, wchodzi w skład jednej z najwybitniej eksponowanych gór w rejonie. Palenica należy do gór naszego kraju, której przykleić można miano świętej. Archeologiczne odkrycia pokazały bardzo wiele śladów osad prehistorycznych dookoła Palenicy, jednak na samym szczycie odnaleziono szczątki wału kamiennego, który ujawnia, że to miejsce stanowić mogło dawniej religijne centrum.

Szyndzielnia

Szyndzielnia

Autor : Martens kategoria: Szczyty

Na jakiej wysokości znajduje się Szyndzielnia? To dokładnie 1028 m n.p.m. Znajduje się w Beskidzie Śląskim, na północ od Klimczoka, lądując pomiędzy dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki. Administracyjnie należy do miasta Bielsko-Biała. Nazwa szczytu posiada dużo odmian. Niegdyś Szyndzielnia była zwana Szędzielnia albo Gaciok. Niemiecka nazwa to Kamitzerplatte - ma pochodzenie od mieszczącej się u podnóża góry dzielnicy bielskiej - Kamienicy.