Szyndzielnia Autor : Martens kategoria: SzczytyNa jakiej wysokości znajduje się Szyndzielnia? To dokładnie 1028 m n.p.m. Znajduje się w Beskidzie Śląskim, na północ od Klimczoka, lądując pomiędzy dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki. Administracyjnie należy do miasta Bielsko-Biała. Nazwa szczytu posiada dużo odmian. Niegdyś Szyndzielnia była zwana Szędzielnia albo Gaciok. Niemiecka nazwa to Kamitzerplatte - ma pochodzenie od mieszczącej się u podnóża góry dzielnicy bielskiej - Kamienicy.Wysokość : 1028.00 m n.p.m.

Szczyt Szyndzielni porasta lasami bukowymi z dodatkiem świerków i jodeł. Na stoku Małego Gronia jesteśmy w stanie odnaleźć stanowisko modrzewi. W odległych już czasach spadający na północną stronę (w stronę Dębowca) grzbiet spod szczytu Szyndzielni, zajmowała Hala Kamienicka.

Szyndzielnia znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.

W okolicach szczytu znajduje się obszerne schronisko turystyczne (na wysokości 1001 m n.p.m.). Schronisko zbudowała w roku 1897 niemiecka organizacja turystyczna Beskidenverein. W sąsiedztwie schroniska jest dostępny węzeł turystycznych szlaków. Dotrzeć można nimi m.in. do: Szczyrku, Bystrej, Wapienicy, Olszówki, Brennej, Jaworza, jak również na Klimczok, Błatnią, Kozią Górę. Ogromną atrakcją tych okolic jest docierająca pod szczyt linowa kolejka. Istnieje ona od roku 1953.