Schronisko na Błatniej Autor : Martens kategoria: SchroniskoSchronisko PTTK na Błatniej to turystyczne schronisko należące do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Znajduje się w Beskidzie Śląskim, na Błatniej (Górze Błotnej), na wysokości 891 m n.p.m.Wysokość : 891.00 m n.p.m.

Historia schroniska na Błatniej

 Schronisko na Błatniej zbudowane pozostało w okresie 1925-1926. Było własnością pochodzącego z Niemiec Towarzystwa Turystycznego Przyjaciele Przyrody (niem. Touristen-Verein Naturfreunde) z Aleksandrowic. Budowlane prace nadzorował cieśla Jan Krechut z Jaworza. Otwarcie schroniska miało miejsce 23 maja 1926 roku. Schronisko posiadało mniej więcej 50 noclegowych miejsc, w tym 20 na łóżkach.

  W 1930 roku Polskie Towarzystwo Tatrzańskie z Bielska nabyło obok schroniska działkę, by zbudować swój obiekt noclegowy. Końcowo z finansowych powodów schronisko polskie nigdy nie zostało utworzone.

  W czasie II wojny światowej Niemcy zajęli schronisko do celów militarnych. Końcem wojennych działań, zimą 1944/1945, budynek rozebrali,materiał z jego rozbiórki stosując do budowy sąsiednich umocnień polowych. Po II wojnie światowej zdewastowane schronisko przejęło Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i rozpoczęło jego odbudowę. Schronisko na Błatniej otwarto jeszcze raz  w sierpniu 1945 roku. W 1946 roku schronisko posiadało 15 noclegowych miejsc w 4 pokojach.

  W okresie 1959-1962 rozbudowano schronisko pod nadzorem cieszyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Następny duży remont odbył się w latach1965-1968. Wtedy powstała aktualna jadalnia, unowocześniono kuchnię i powstały sanitariaty. Doprowadzono energię elektryczną oraz powstało centralne ogrzewanie. Budynek został pokryty nowym dachem.
 
   W 2005 roku zdjęto z zewnętrznych ścian budynku płyty azbestowo-cementowe i pokryto je drewnianą oblicówką.

Warunki pobytu

  Schronisko na Błatniej posiada 50 noclegowych miejsc w wieloosobowych pokojach oraz w pokojach dwuosobowych.  Goście posiadają do dyspozycji bufet z jadalnią, a latem ogródek.

Turystyczne szlaki

Jaworze Centrum - Siodło pod Przykrą - Schronisko PTTK na Błatniej - Stołów - Trzy Kopce - Klimczok - Schronisko PTTK na Szyndzielni - Kołowrót - Bielsko-Biała Olszówka

Bielsko-Biała Wapienica - Kopany - Przykra - Schronisko PTTK na Błatniej

Jaworze-Nałęże - Niewielki Cisowy - Schronisko PTTK na Błatniej

Schronisko PTTK na Równicy - Brenna Centrum - Schronisko PTTK na Błatniej