Kozia Górka zima Autor : Martens kategoria: Wycieczki w okolicyCzasami tak bywa, że kończy się styczeń, a tutaj nieprzewidywalny początek zimy. Ta mroźna pora roku wreszcie przypomniała o sobie i za oknem zrobiło się biało. A jak zima to i góry. Na rozgrzewkę dobrym szczytem spacerowym może być Kozia Górka. Taki mały trening, żeby rozruszać zastane kości. Warunki w normie, niewielki mróz i wiatr. Od czasu do czasu trochę mocniej wieje i padał śnieg. Brakuje tylko słońca.


Mapa:

Dystans: Suma przewyższeń: Dystans pod górę:
Procent pod górę: Dystans w dół: Procent w dół:


 

Wycieczkę zaczynamy na bielskich Błoniach

Błonia

 

 Błonia są najbardziel lubianym miejscem rekracji i spacerów Bielszczan. Zimową porą wyglądają jak opuszczone. Za Hotelem "Błonie" szlak zielony zakręca w prawo. Zaczynamy podejście na Kozią Górkę. W pobliżu znajduje się niefunkcjonujący już tor saneczkowy, dawnej był on najdłuższym torem w Europie (2200 metrów długości i 30 wiraży). Wycieczka to w zasadzie spacer z kilkoma podejściami.

 

Las

 

Pokryty zimowym puchem las wokół szlaku.

 

Widok na Bielsko-Biała

 

Widok na miasto Bielsko-Biała.

 

Kozia Górka

 

Schroniskona Koziej Górce

 

40 minutowy spacer w szybkim tempie doprowadza mnie na szczyt Koziej Górki. Na szlaku niewiele osób. Na stoku Koziej Górki umiejscowione jest schronisko Stefanka z końca XIX wieku. Nazwa "Stefanka" wywodzi się od nazwiska dr Karola Steffana - bielskiego burmistrza. W schronisku czas na ciepłą herbatę z cytryną. Podobno kiedyś można było wypożyczyć w schronisku sanki i zjechać aż pod knajpę w Cygańskim Lesie.

 

 Ja jednak schodę na Błonia na własnych nogach. 30 min szlakiem w dół i jestem na autobusowym przystanku w Cygańskim Lesie.

 

źródło:

http://2beinspired.pl/kozia-gorka-stefanka