Kolejka linowa Szyndzielnia - Dolna stacja Autor : Martens kategoria: Przystanki, stacjeKolejka linowa na Szyndzielnię znajduje się w Beskidzie Śląskim w granicach administracyjnych miejscowości Bielsko-Biała (Olszówka). Wybudowana została w roku 1950-1953 przez austriacką firmę Bruder Girak. Kolejka transportuje turystów pod szczyt Szyndzielni przez rok cały.Wysokość : 511.00 m n.p.m.

Historia kolejki linowej Szyndzielnia

Historia kolejki linowej na Szyndzielnię jest bogata. Wymieniona jest jako pierwsza po II wojnie światowej kolej linowa w Polsce. Była również pierwszą kolejką gondolową w naszym kraju. Początek budowy miał miejsc w 1950 roku. Urządzenia i technologię dostarczyła firma Bruder Girak z Austrii. Cały zakres prac budowlanych wykonało Bielskie Przemysłowe Zjednoczenie Budowlane. Zabudowania dolnej i górnej stacji były projektu inż. arch. Krystyna Różyska. Otwarcie kolejki na Szyndzielnię miało miejsce w dniu 21 grudnia 1953 roku.

Pod koniec roku 1994 zaczął się pierwszy remont kolejki. Renowacyjne prace i wymianę wagoników wykonywała firma austriacka Bruder Girak. W naszym kraju oprócz gondolowej kolejki na Szyndzielnię funkcjonują jeszcze dwie koleje gondolowe. Są to: kolej na Jaworzynę Krynicka i Stóg Izerski.

W 2017 roku miała miejsce ostatnia renowacja. Pozostały wymienione wagoniki, napędy awaryjne i podstawowe, hamulce jak również elektronika. Remontowi poddano również pomieszczenia górnej i dolnej stacji kolejki. Dzisiaj w skład kolejki wchodzą 32 osobowe wagony i 2 serwisowe wagony. Kolejka po renowacji może przewieźć do 750 osób na godzinę przy maksymalnej prędkości pięciu metrów na sekundę. W ciągu 6 minut kolejka wyjeżdża na górę.

Dane techniczne kolejka na Szyndzielnię

Długość trasy [m]: 1810

Poziom stacji dolnej [m n.p.m.]: 509,7

Poziom stacji górnej [m n.p.m.]: 958,9

Różnica poziomów [m]: 449,2

Podpory trasowe :13

Typ gondoli: 6-osobowa

Liczba gondoli: 32 + 2 specjalne

Zdolność przewozowa [osób na godzinę]:750