Błatnia Autor : Martens kategoria: SzczytyBłatnia to szczyt górski w grupie Klimczoka w Paśmie Wiślańskim Beskidu Śląskiego. Błatnia nosi również nazwę Błotna. Mieści się na wysokości 917 m n.p.m.Wysokość : 917.00 m n.p.m.

 Błatnia to małe wypiętrzenie grzbietu, znajduje się nad Doliną Wapienicy, niemal cztery kilometry na zachód od Klimczoka. Jest zwornikiem dla wiodącego w zachodnim kierunku ramienia Czupla - Łazka - Zebrzydki, jak również dla odbijającej w stronę północną Przykrej i Palenicy. Grzbiety wraz ze stokami południowymi spadające ku dolinie Chrobaczego Potoku w Brennej są pokryte polanami, które do II wojny światowej były tradycyjnym ośrodkiem pasterskiej gospodarki. Liczniejszą część stoków pokrywają mieszane lasy albo lasy bukowe.

  Na początku nazwa szczytu używana przez ludność miejscową, brzmiała Błotny. W 1571 roku Błatnia była wymieniana w niemieckich dokumentach jako Berg Blatin, następnie w czeskich pismach jako Blatny  albo Blatna. Na austriackich mapach z początku XX wieku nazwana jest jako Blatny. Po I wojnie światowej  pozostała ustalona nazwa Błatnia, gwarowo Błatnio.

Panorama z  Błatniej

  Wyjątkowy kopiec na szczycie Błatniej jest rewelacyjnym widokowym punktem. Przekazuje on jedną z niewielu w Beskidzie Śląskim pełną, panoramę dookolną. Zawiera ona najistotniejsze szczyty tej górskiej grupy.

  Od strony wschodniej, poza porośniętą drzewami kopułą Stołowa, znajduje się masyw Trzech Kopców i Klimczoka, opadający w lewo przez Szyndzielnię ku Pogórzu Cieszyńskiemu. Zwrócone ku nam stoki Klimczoka i Szyndzielni porośnięte są przez lasy bukowo-świerkowo-jodłowe, opadające do Jeziora Wielka Łąka w Wapienicy.

  Z prawej strony od Klimczoka wyłania się pokryty polanami masyw Skrzycznego (1257 m n.p.m.). Jest to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. W prawo biegnie od niego przez Małe Skrzyczne, Malinowską Skałę i Zielony Kopiec, aż po wał Baraniej Góry (1220 m n.p.m.) grzbiet główny Pasma Wiślańskiego. Bliżej, ponad doliną Brennej, jest mający dwa garby Kotarz, zza niego pojawia się grzbiet Starego Gronia, a spoza Starego Gronia wychodzi pasmo Trzech Kopców Wiślańskich, Orłowej i Równicy, zakończone wzniesieniem Lipowskiego Gronia.

 

  Na planie dalszym ponad Trzema Kopcami Wiślańskimi obejrzeć możemy zarośniętą drzewami kulminację Kiczor. Z prawej strony od nich mocno opadający w kierunku północnym Stożek, dalej całe graniczne pasmo z Cieślarem, Wielkim Soszowem i oddzieloną wielkim siodłem przełęczy Beskidek Wielką Czantorią (995 m n.p.m.).
 
 

  Na południowym zachodzie szczyty Beskidu Śląsko-Morawskiego: ponad Wielkim Soszowem grzbiet Wielkiego Połomu (1067 m n.p.m.), ponad przełęczą Beskidek - masyw Kozubowej (981 m n.p.m.). Z prawej strony od Czantorii rewelacyjny stożek Jaworowego (1032 m n.p.m.) zlewa się w masyw Ropicy (1082 m n.p.m.), ale nad nimi przeważa Łysa Góra (Lysá hora, 1323 m n.p.m.) - najwyżej położony szczyt tej górskiej grupy.
 
    Z południowej strony ponad garbami Kotarza można podziwiać nałożone na siebie szczyty pasma Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim. Nad nimi pokazują się od czasu do czasu najwyżej umiejscowione szczyty Małej Fatry na Słowacji.

 

  Po północnej stronie są widoczne miasteczka i wsie śląskie od Skoczowa po Bielsko-Białą. W profilu Doliny Wapienicy  interesująco pokazują się bielskie mieszkaniowe osiedla dzielnicy Aleksandrowice. W dali lśni tafla wody Zbiornika Goczałkowickiego, a przy odpowiedniej pogodzie możesz oglądać nawet dalekie Wzgórza Łazisko-Mikołowskie.
 
 
 

 

 

Infrastruktura turystyczna  - Błatnia szlaki piesze:

z Jaworza Centrum  2 godz. powrót 1.30 godz.

z Wapienicy - 3 godz., powrót 2.30 godz.

ze Skoczowa przez Łazek  4 godz. (znakami zielonymi, a następnie czerwonymi),

z Jaworza Nałęża przez Łazek - 2.45 godz,powrót 2.30 godz.

z Klimczoka  1.30 godz, powrót 1.30 godz.

z Brennej- Kotarz przez Przełęcz Karkoszczonkę 2.30 godz. (znaki żółte, a następnie czerwone),

ze Szczyrku  2.30 godz. (znaki żółte, a następnie czerwone).

szlaki piesze zlikwidowane:

Z Grodźca - w roku 2010 zlikwidowany na przestrzeni Grodziec Śląski - Łazek

schroniska: Schronisko PTTK na Błatniej